Automatisk regnskab til badmitonklubber

Automatisk regnskab til badmitonklubber

Automatisk regnskab til badmintonklubber.
Kunne i tænkte jer et automatisk regnskab til badmintonklubben? En kasserer i sportsklubber har ofte en hel del opgaver i løbet af et år. Dette kunne være en stor mængde af posteringer i forhold til kontingentbetaling samt at sende en bekræftigelse og/eller faktura til medlemmet.

Eksempel på en en mellemstor badmintonklub

Et eksempel kunne være en badmintonklub med 200 medllemmer som betaler kontingent 2 gange om året. Her vil kasseren have ihvertfald 400 posteringer bare til kontingentindtæger, hertil kommer eventuelle sponsorindtæger. Foruden indtægterne vil der også være udgifter som der skal bogføres i løbet af året. Derfor kan kasseren regne med at have godt og vel 500 posteringer i løbet af en sæson, hvilket bare er opgaverne i forhold til regnskabet.

Hvordan automatiseres regnskab til badmintonklubben så?
I Clubtimize tilbyder vi en synkronisering med de mest velkendte regnskabsprogrammer. På den måde bliver der lavet et automatisk regnskab til badmitonklubber.
I starten af sæsonnen sættes systemet op og man fortæller hvordan kontingentet skal bogføres og så vil dette blive posteret helt automatisk.

Regnskabsprogrammer som Clubtimize kommer til at tilbyde integrationer til vil være:

Måden integrationen vil virke på vil være således:
Først oprettes alle hold mm. på klubbens Clubtimize konto. Herefter opretter klubben deres regnskab på en af de førnævne programmer (programmerne tilbyder regnskabsflytning hvis man bruger et andet program). Afslutningsvis får klubbens kasserer en API-Nøgle fra regnskabsprogrammet og indsætter den på Clubtimize.
Nu er programmet synkroniseret med Clubtimize og der skal blot vælges hvilke kontoer der skal påvirkes efter betaling.

Hvad med fakturaer?
Clubtimize generer automatisk fakturaer når medlemmet har tilmeldt sig træningen, på den måde vil medlemmet altid kunne tilgå dem.

Har i flere spørgsmål om hvordan Clubtimize kan hjælpe med automatisk regnskab til badmitonklubber?

Kontakt os på kontaktformularen herunder eller på hej@clubtimize.dk
Du kan læse mere om personerne bag Clubtimize her.